Prima Sfântă Liturghie Arhierească după târnosire la Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Călărași
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-31.267626 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (1).jpg)
Duminică, 4februarie 2018, Preasfinţitul Părinte Episcop Vincenţiu a fost prezent înmijlocul credincioşilor din municipiul Călărași, pentru a sluji prima SfântăLiturghie la biserica cu hramul „Sfinții Apostoli Petru și Pavel” dupătârnosire (Sfințire). Slujba de târnosire a avut loc în urmă cu doi ani, îndata de 10 ianuarie 2016.
PS Vincențiu a slujit pentru prima dată la BisericaSfinții Apostoli Petru și Pavel din Călărași după târnosire
Sub protiaPreasfinției Sale, s-a săvârșit Sfânta Liturghie, la care au slujitpreacucernicii părinţi consilieri Manuel Rusu, Daniel Florin Enașcu, FlorinIonescu, Ioan Florin Simion, Nicușor Silviu Dascălu și Marius Gabriel Purcărea,părintele protopop Ramon Eugen Ilie, preoţi şi diaconi.
Dialogulliturgic a fost întreținut de câțiva membri din Corul „Mihail Vulpescu” alProtopopiatului Călărași și corul bisericii parohiale „Sfinții Apostoli Petruși Pavel” din Călărași.
În cuvântul deînvăţătură, Preasfinţia Sa a vorbit credincioşilor prezenţi la slujbă despre parabolaFiului Risipitor, despre dragostea de părinte pe care Dumnezeu o are pentrucununa creației Sale, omul, despre necesitatea „venirii întru sine” prin căințăși întoarcere la Tatăl.
Părintele Constantin Marcu a primit rangul de iconomla Biserica Sfinții Apostoli Petru și Pavel din Călărași
Cu aceastăocazie Preasfinţia Sa a acordat rangul de iconom părintelui paroh ConstantinMarcu de la parohia Borcea din cadrul Protopopiatului Fetești, pentru lucrareajertfelnică săvârșită în comunitatea parohială.
PreasfințitulPărinte a împărtășit toți copiii prezenți la Sfânta Liturghie, săvârșită la BisericaSfinții Apostoli Petru și Pavel din Călărași și a felicitat grupul coral formatdin școlari, care vin permanent la biserică și le-a dăruit câte o cruciuliță casemn al aprecierii pentru cântecele religioase intonate la vremea chinonicului.
Ierarhul abinecuvântat toți credincioșii prezenți la Biserica Sfinții Apostoli Petru șiPavel din Călărași și a apreciat prezența în număr foarte mare a părințilorcare își aduc pruncii și copiii la biserică, primind și Sfânta Împărtășanie.
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-32.324493 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (2).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-32.928756 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (3).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-33.394064 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (4).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-33.813365 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (5).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-34.279983 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (6).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-34.732815 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (7).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-35.278868 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (8).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-35.831264 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (9).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-36.328521 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (10).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-36.865715 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (11).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-37.374281 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (12).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-37.826381 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (13).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-38.273271 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (14).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-38.755089 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (15).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-39.244915 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (16).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-39.710268 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (17).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-40.140269 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (18).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-40.570532 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (19).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-41.032711 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (20).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-41.496938 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (21).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-41.959311 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (22).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-42.500096 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (23).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-43.042831 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (24).jpg)
![](https://sf-esc.ro/files/images//2018/02/04-17-05-43.525788 04 feb 2018 - Sf Ap - CL (25).jpg)